Su aplinkos temperatūriniais pokyčiais kartu atkeliauja ir iššūkiai veršelių augintojams. Subjurus orams, atsiradus daugiau drėgmės, dažnai skrodžiant šaltam vėjui užauginti sveiką ir stiprų veršelį tampa kur kas sudėtingiau, nei šiltuoju periodu. Daugelio veršelių augintojų patirtis yra didžiulė, tačiau kasdienė rutina ir darbo krūvis kartais neleidžia laiku pastebėti, kada reikia kažką keisti.


PATARIMAI ŽIEMOS PERIODUI:

Padidinkite pieno pakaitalo koncentraciją šaltuoju metu, kai naktį vyrauja minusinė temperatūra.

Tipiškai reikėtų didinti iš 140 g/L  į 160 g/L (dėl konkrečių pieno pakaitalų dozių kreipkitės į savo tiekėją/gamintoją). Tai suteiks veršeliui daugiau energijos augimui. Atšalus aplinkos temperatūrai, veršelis sunaudoja daugiau maistinių medžiagų tinkamai termoreguliacijai palaikyti. Jūsų veršelis gali būti tikrai gyvybingas, galbūt netgi visiškai sveikas - tačiau beveik neaugantis, o mes visi norime, kad jis nuolat ir tendencingai augtų. Didindami pieno pakaitalo koncentraciją padėsite ir veršelio imuninei sistemai. Šaltasis periodas atneša ir didesnę problemų riziką, nes kova su ligomis reikalauja daug papildomos energijos. Padidinkite pieno pakaitalo koncentraciją veršeliui, papildomi 20 gramų turi galios keisti.

Paveikslėlyje vaizduojama, kaip pasiskirsto energijos sunaudojimas prie sudėtingesnių oro sąlygų.


KREKENOS

Neįmanoma užtikrinti veršelio gėrovės ir sveikatingumo be tinkamo gerų krekenų sugirdymo. Ypatingai svarbu tirti krekenų kokybę. Dažniausiai ir paprasčiausiai naudojamas būdas yra kolostrometras.

Daugelis veršelių augintojų jau turi kokybiškų krekenų bankus ir tai yra didžiausias garantijas suteikiantis vadybinis sprendimas, užtikrinantis veršelių imunitetą. 

Didžiuojamės visais, kurie atlieka šį nuostabų darbą veršelių gerovei!

Tačiau situacijų gyvenime, o ypač ūkyje, susiklosto įvairių. Krekenų bankas išsenka, jo nepakanka arba galbūt dar tik žadate jį pasidaryti, o pirmaveršės krekenos dega raudonai. Būtent dėl šios priežasties rinkoje yra sukurti produktai galintys padėti tokiomis aplinkybėmis.


SUVALDYKIME KRIPTOSPORIDIOZĘ 

Net ir tvirtam veršeliui laikotarpis nuo 20-os iki 40-os gyvenimo dienos yra sudėtingas. Tai laikotarpis, kai pasyvus imunitetas (gautas iš krekenų) mažėja drastiškai, o  aktyvus imunitetas (natūraliai išsivystantis) dar nėra susiformavęs.

Būtent  šiuo metu dažnai visų veršelių tyko įkyrus pirmuonis – Cryptosporidium parvum, kurio sukeliama infekcija (kriptosporidiozė) yra ypač pavojinga jauno amžiaus veršeliams. Kriptosporidiozė yra viena iš pagrindinių veršelių viduriavimo priežasčių, šis pirmuonis aptinkamas daugiau negu 70 % Europos pieno ūkių. Veršeliai užsikrečia, kai praryja parazitų kiaušinėlius. Šie kiaušinėliai gali būti randami tvarto aplinkoje, ganyklose, dirvožemyje ir geriamajame vandenyje.


VERŠELIŲ LAIKYMO VIETŲ HIGIENA 

Nėra sukurtų medikamentų, kurie galėtų sunaikinti kriptosporidijas, kuriomis jau yra užsikrėtęs veršelis, todėl privalome užtikrinti kuo efektyvesnę prevenciją - veršelių laikymo vietų higieną. Kriptosporidijos, ypač jų kiaušinėliai, yra labai atsparios aplinkos sąlygoms bei įprastiems dezinfektantams.

Atliekant gyvulių laikymo vietų dezinfekciją labai svarbu laikytis plovimo ir dezinfekavimo schemų eiliškumo bei pasirinkti efektyvias plovimo ir dezinfekavimo priemones. 

Galime pasiūlyti rinkoje analogų neturintį produktą – Kenocox, kuris sunaikina tiek suaugusius pirmuonis, tiek jų kiaušinėlius. 


VIDURIAVIMAS

Tai būklė nemaloni visiems.
Apsidergęs veršelis bado akis ir skaudina dūšią!

Diarėjos priežasčių yra begalės. Vienas iš geriausių būdų jas atpažinti – EXPRESS Rainbow Calf Scour testas. Tai greitasis testas, kuris leis sužinoti, kuris iš 4 dažniausiai pasitaikančių veršelių viduriavimą sukeliančių patogenų kamuoja Jūsų ūkį. Pagal tai galima tikslingai parinkti gydymą. Efektyvus gydymas yra tinkamas pasirinkimas, mąstant apie ateities karvę.

Nepaisant to, kad galime iškart nežinoti, kas sukelia veršeliui diarėją - reaguoti privalome nedelsiant. Veršelio viduriavimas neabejotinai turi įtakos tolimesniam gyvūno vystymuisi ir būsimos karvės produktyvumui.

Labai svarbu yra nedelsiant atstatyti skysčių balansą. Tam naudojami elektrolitai.

Ne ką mažiau svarbu užtikrinti, kad veršelis gautų maistinių medžiagų, o tai tampa tikru iššūkiu. Virškinimo trakto infekciją turintis veršelis dažniausiai nenoriai ėda ir negeria. Nesustabdant pieno ar pieno pakaitalų girdymo -  pratęsiama diarėja. Veršelis, negavęs lengvai įsisavinamų medžiagų, pradeda liesėti ir silpti. Galima pradėti jaustis aklavietėje.

Tačiau sprendimas yra: Pectolit2010 tai ne tik elektrolitas, tai dietinis pašaras, kurio sudėtyje yra ne tik visi reikiami elektrolitai, bet ir lengvai įsisavinami baltymai ir riebalai. Būtent dėl to galite sustabdyti pieno girdymą - taip nustosite dirginti infekuotą žarnyno gleivinę, tačiau vis tiek aprūpinsite veršelį maistinėmis medžiagomis.

Reikia profesionalų pagalbos? Mūsų veterinarijos gydytojų - šėrimo konsultantų komanda jums mielai padės! Susisiekite >>

Autoriai: vet. gydytoja - šėrimo konsultantė Monika Junevičiūtė, vet. gydytoja Inga Siaurusevičiūtė