Karscio stresas gyvuliams

 Karščio sukeltas stresas pasireiškia, kai sutrinka normali termoreguliacija ir gyvūno organizmas nesugeba eliminuoti susikaupusio šilumos pertekliaus.

Pagrindiniai kintamieji lemiantys galimą karščio stresą yra aplinkos temperatūra ir santykinė drėgmė. Šių rodiklių santykis išreiškiamas THI (temperature – relative humidity index) indeksu kuris nurodo patiriamo karščio streso lygį (Lentelė Nr. 1).

Priklausomai nuo karščio streso lygio pasireiškia skirtingi požymiai:

  1. Jau lengvoje stadijoje krenta pieno primilžis, kuo sunkesnis patiriamo streso lygis, tuo didesnis pieno kiekio sumažėjimas.
  2. Pradeda kisti pieno sudėtis, pirmiausia sumažėja riebalų kiekis, užsitęsus nepalankei  būklei pradeda mažėti ir baltymų.
  3. Padidėja - kvėpavimo dažnis, prakaitavimas, vandens suvartojimas, pasireiškia perteklinis seilėjimasis – putojimas.
  4. Sumažėja pašaro suvartojimas, gulėjimo trukmė, atrajojimo dažnis ir trukmė.
  5. Pakinta pieno sudėtis, kraujo rodikliai ir hormoninis balansas.
  6. Sistemiškai sutrinka imuninė sistema ir reprodukcija.

Taip pat karščio streso metu karvės vengia gulėti, nes didėjant deguonies poreikiui natūraliai padažnėja kvėpavimas, kuris yra lengvesnis gyvūnui stovint. Jeigu karvės neguli, joms trūksta poilsio, didėja apkrova nagoms. Todėl karščio streso metu būtinas papildomas dėmesys nagų būklei ir priežiūrai.


Būdai, kaip palengvinti situaciją

PAŠARINIAI PRIEDAI

Soda – veikia kaip buferis, efektyviai neutralizuoja rūgštis, lėtina didžiojo prieskrandžo acidozės eigą. Maksimali dozė 250 g/karvei per dieną. Jeigu soda nėra pakankamai efektyvi negalima peržengti maksimalios rekomenduojamos dozės. Esant sodos pertekliui išsivysto alkalozė – tai organizmo šarmėjimas. Šis metabolinis procesas yra pavojingesnis ir sunkiau kontroliuojamas nei acidozė.

Vitaminai – veikiant karščio stresui rekomenduojama galvijams skirti B grupės vitaminų, kadangi natūrali jų sintezė sutrikdoma dėl didžiojo prieskrandžio mikrobiotos pokyčių. Prieš stresinį poveikį turi vitaminas C, rekomenduojama, atsižvelgiant į galimybes, skirti apie 500 mg/karvei per dieną (galima per vandenį).

Augalinės kilmės preparatai,  naujos kartos produktai turintys tikimybę padėti sumažinti karščio streso sukeliamus padarinius.

NUTRISEL PLUS – vandenyje tirpūs milteliai ir geriamasis tirpalas. Nutrisel Plus sudėtyje yra 13 vitaminų, tarp jų B grupės ir C vitaminai, 5 svarbiausių aminorūgščių ir seleno kompleksas. Nutrisel Plus rekomenduojamas esant vitaminų ir aminorūgščių trūkumui, stresinėms situacijoms, tokioms kaip temperatūros pasikeitimai, vakcinacijos, raciono keitimas, pergrupavimas, nujunkymas ir kt. [Plačiau apie produktą > ]

FARMAVIT B COMPLEX FORTE – geriamasis tirpalas, kurio sudėtyje yra B grupės vitaminų kompleksas. Produktas naudojamas esant įvairioms stresinėms situacijoms, nervų sistemos sutrikimams, B grupės vitaminų nepakankamumui, gydant antibiotikais ir kt. [Plačiau apie produktą > ]

KENOVIT E – natūralus preparatas, pagamintas eterinių aliejų (eukalipto, mėtų, kmynų, arbatmedžio, anyžių, raudonėlių) ir praturtintas vitaminu E bei selenu. Skirtas galvijams ir veršeliams, paukščiams bei kiaulėms bei naudojamas kartu su geriamuoju vandeniu ir pienu. Gerina vandens skonines savybes, gerina virškinimą ir maistingų medžiagų įsisavinimą bei optimizuoja žarnyno mikroflorą. Teigiamai veikia kvėpavimo sistemą. [Plačiau apie produktą > ]

JOSERA – Vokietijos įmonė, produktų linija „Dairy Pilot“. Sudėtyje yra natūralūs iš įvairių vaisių ir žolelių gaunami substratai. Jose gausų polifenolių, kurie yra galingi antioksidantai gebantys tiesiogiai ir netiesiogiai neutralizuoti laisvuosius radikalus, taip apsaugoti organizmą nuo streso keliamos žalos. Vaisių flavanoidai gerina pašaro skonines savybes ir padidina pašaro ėdamumą. [Plačiau apie produktą > ]

VANDUO

Geriamo vandens kiekio užtikrinimas gyvūnui padeda natūraliai kontroliuoti savijautą ir lėtina organizmo temperatūros kylimo greitį, sumažina dehidratacijos tikimybę. Karščio streso metu karvė gali išgerti apie 100 L/per dieną, geria nuo 3 – 7 kartų per dieną, kai esant normaliai aplinkos temperatūrai išgeria 50 L/per dieną ir gerti prieina 2 – 3 kartus. Taigi esant ekstremaliai temperatūrai rekomenduojama papildomai įrengti girdyklų (vieną girdyklą 20 galvų). Rekomenduojama geriamo vandens temperatūra yra 10 °C, tyrimai rodo, kad tokios temperatūros vandens išgeriama daugiausiai.

Vandens suvartojimo kiekį didina druskų laižalai. Tiek vandens tiek druskų/mineralų karštomis dienomis galvijai turėtų gauti ad libidum. Mineralų poreikis išauga taip pat kaip ir vandens dėl nuolatinio prakaitavimo ir elektrolitų praradimo.

Tvartuose karves galima laistyti vandeniu taip tiesiogiai atvėsinant gyvūnų kūnus ir sumažinant aplinkos temperatūrą 2 – 3 °C. Ganyklose esančių karvių laistymas nėra efektyvus ir esant tiesioginiams saulės spinduliams nerekomenduojamas, nes vanduo didina šiluminį laidumą.

PAVĖSIS IR VĖJAS

Veiksminga ir rekomenduojama galvijams esantiems ganyklose pastatyti pastoges sukuriant pavėsį ir apsaugant gyvūnus nuo tiesioginių saulės spindulių. Tvartuose naudoti ventiliatorius.

Konkrečių pavienių priemonių garantuojančių efektyvų karščio streso kontroliavimą nėra.

Tačiau nesiimant jokių priemonių lengvinti karščio streso sukeliamus padarinius mažiausiai prarandama 85, 21/karvei per metus. Šios sumos 80 % sudaro pieno produkcijos sumažėjimas, 20 % streso sukeliami sveikatos sutrikimai.*

Karščio streso lentelė

* Pateikti duomenys paimti iš tarptautinio žurnalo „Ineternational Dairy Topics“, 12 – 13 psl., 1 Numeris, 17 leidimas  (2018).

Reikia profesionalų pagalbos? Mūsų veterinarijos gydytojų - šėrimo konsultantų komanda jums mielai padės! Susisiekite >>